Scania XT17 Meiler threeway dumper, orange
Product number:
316996
Listprice:
32,95 €
The series of orange construction vehicles is completed with this, 4-axle three-way tipper. The beefy Scania XT17 is a robust worker in the construction vehicle sector.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Meiler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of orange construction vehicles is completed with this, 4-axle three-way tipper. The beefy Scania XT17 is a robust worker in the construction vehicle sector.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Meiler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2023 |