Scania XT17 3-side dumper with loading crane
Product number:
318051
Listprice:
34,95 €
The series of construction vehicles will be supplemented with an all-wheel drive three-way tipper with loading crane (clamshell bucket) on a Scania XT17. As a small powerhouse, it complements the series launched at the end of 2022 in the smaller sector.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | July/August 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of construction vehicles will be supplemented with an all-wheel drive three-way tipper with loading crane (clamshell bucket) on a Scania XT17. As a small powerhouse, it complements the series launched at the end of 2022 in the smaller sector.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | July/August 2024 |