Scania torpedo TL canvas semitrailer with drop sides „Van der Heijden“
Product number:
314688
Listprice:
49,95 €
Boxtel in the Netherlands is home to the medium-sized transport company van der Heijden, which has treated itself to this special Scania conventional with a Topline cab. The model’s completely silver-painted tractor pulls a curtain canvas semitrailer with drop sides, true to the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Boxtel in the Netherlands is home to the medium-sized transport company van der Heijden, which has treated itself to this special Scania conventional with a Topline cab. The model’s completely silver-painted tractor pulls a curtain canvas semitrailer with drop sides, true to the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |