Scania TL refrigerated box semitrailer "Herpa presents 8 - utility vehicles", PC
Product number:
120999
Listprice:
49,90 €
Walter Rosner from Mitterteich, acknowledged airbrush artist and designer, once again created a wonderful work of art on the refrigerated box of the Scania R-semitrailer from the forwarding company Sturm from Viersen. The history of utility vehicles is the center of this eighth truck of the noble „Herpa presents world history“ series. In the large as well as in the small scale, this truck will be a real eyecatcher. The model will be offered – as usual in this edition – with a private collection showcase and two figurines in the driver’s cab.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 276.5 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Walter Rosner from Mitterteich, acknowledged airbrush artist and designer, once again created a wonderful work of art on the refrigerated box of the Scania R-semitrailer from the forwarding company Sturm from Viersen. The history of utility vehicles is the center of this eighth truck of the noble „Herpa presents world history“ series. In the large as well as in the small scale, this truck will be a real eyecatcher. The model will be offered – as usual in this edition – with a private collection showcase and two figurines in the driver’s cab.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 276.5 g |
| Release Date | September/October 2007 |