Scania TL Lowliner curtain semitrailer "hotter"
Product number:
311717
Listprice:
42,95 €
Walter Rosner also painted the 2013 Scania topline tractor of the shipping company Hotter with bear motifs. This model is already the third Hotter truck to come in a one-time edition by Herpa.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Hotter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.1 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Walter Rosner also painted the 2013 Scania topline tractor of the shipping company Hotter with bear motifs. This model is already the third Hotter truck to come in a one-time edition by Herpa.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Hotter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.1 g |
| Release Date | May/June 2020 |