Scania TL Koffer-Sattelzug "Herpa Monument II"
Product number:
066228
Listprice:
29,50 €
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" After the success of the Herpa Monument truck, the dwarf story of Walter Rosner is continued on a semitrailer of the forwarder Jürgen Schmidt from Teublitz. The one-time edition model will feature over 40 prints.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.7 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
"Herpa präsentiert Weltgeschichte:" After the success of the Herpa Monument truck, the dwarf story of Walter Rosner is continued on a semitrailer of the forwarder Jürgen Schmidt from Teublitz. The one-time edition model will feature over 40 prints.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28.7 g |
| Release Date | May/June 2014 |