Scania Streamline container semitrailer "Röhlich / Deutsche Bahn"
Product number:
302562
Listprice:
29,50 €
Until far into the 1990s, the classic Scania Streamlinehad been operated by the forwarder Röhlich. Today, the company still owns it. The Herpa model of the classic isreleased with a contemporary container chassis loaded with a DB container of that time.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Röhlich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.1 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Until far into the 1990s, the classic Scania Streamlinehad been operated by the forwarder Röhlich. Today, the company still owns it. The Herpa model of the classic isreleased with a contemporary container chassis loaded with a DB container of that time.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Röhlich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.1 g |
| Release Date | September/October 2013 |