Scania SL refrigerated box trailer "Perditrans" (B)
Product number:
158473
Listprice:
34,50 €
After the current Scania Topline tractor, we now release a historic vehicle of the Belgian forwarder Peditrans. The three-axle Scania Streamline pulls a refrigerated trailer featuring the striking company design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Perditrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the current Scania Topline tractor, we now release a historic vehicle of the Belgian forwarder Peditrans. The three-axle Scania Streamline pulls a refrigerated trailer featuring the striking company design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Perditrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | May/June 2011 |