Scania refrigerated box semitrailer "Beau" (F)
Product number:
120791
Listprice:
50,75 €
Germany is not the only country where fabulous showtrucks can be seen on public motorways.Herpa took a look across the European borders and found this exciting showtruck in Couhè, France (ca. 200 kilometers south-east of Nantes), operated by the Beau TransportationCompany. The new model is released in the typical Herpa Private-Collection Showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Beau Frankreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255.4 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Germany is not the only country where fabulous showtrucks can be seen on public motorways.Herpa took a look across the European borders and found this exciting showtruck in Couhè, France (ca. 200 kilometers south-east of Nantes), operated by the Beau TransportationCompany. The new model is released in the typical Herpa Private-Collection Showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Beau Frankreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255.4 g |
| Release Date | March/April 2006 |