Scania R Topline volume semitrailer "DB Schenker"
Product number:
303323
Listprice:
29,50 €
DB Schenker once again provided a prototype for a one-time edition Herpa miniature. For special transports, the Meusburger four-axle volume trailer is pulled by a three-axle Scania Topline rigid tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.3 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
DB Schenker once again provided a prototype for a one-time edition Herpa miniature. For special transports, the Meusburger four-axle volume trailer is pulled by a three-axle Scania Topline rigid tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DB Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.3 g |
| Release Date | March/April 2014 |