Scania R Topline 2004 rigid tractor with chassis, PC
Product number:
150422
Listprice:
11,50 €
The latest generation Scania is the newest addition to the Herpa range of tractors. The new Scania is released in the Topline version, featuring side wind deflectors and black chassis paneling.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.5 g |
| Release Date | July/August 2004 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The latest generation Scania is the newest addition to the Herpa range of tractors. The new Scania is released in the Topline version, featuring side wind deflectors and black chassis paneling.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.5 g |
| Release Date | July/August 2004 |