Scania R TL walking floor semitrailer "Mai/40 Jahre Scania V8"
Product number:
121262
Listprice:
49,90 €
The forwarding company was founded in November 1986 by Anne and Holger Mai. Until 1995, the company focus had been solely freight placing. As of 1995, this area was supplemented by an own fleet. The model will be released as limited new type and as Truck-Highlight in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mai Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company was founded in November 1986 by Anne and Holger Mai. Until 1995, the company focus had been solely freight placing. As of 1995, this area was supplemented by an own fleet. The model will be released as limited new type and as Truck-Highlight in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mai Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | May/June 2010 |