Scania R TL Tank-Sattelzug "Stermann"
Product number:
066259
Listprice:
21,50 €
A one-time edition of this tank semitrailer of the forwarder Stermann with silver tank trailer and Scania RTL rigid tractor is released in the 1/160 scale - N-track.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A one-time edition of this tank semitrailer of the forwarder Stermann with silver tank trailer and Scania RTL rigid tractor is released in the 1/160 scale - N-track.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.8 g |
| Release Date | July/August 2014 |