Scania R TL tank container semitrailer "Stolt"
Product number:
159630
Listprice:
27,50 €
Alexander Stelzl also works in the container business. The Scania R Topline pulls a Krone chassis loaded with a 20 ft. tank container of the German Stolt Group.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 75.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Alexander Stelzl also works in the container business. The Scania R Topline pulls a Krone chassis loaded with a 20 ft. tank container of the German Stolt Group.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 75.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |