Scania R TL swapcontainer semitrailer "Stelzl / Eurotainer"
Product number:
301923
Listprice:
34,50 €
New type! Next to the long 40 ft. container, Herpa now premieres a modern chassis for 20 ft. containers. The superstructure, loaded with a container of the rental company Eurotainer is pulled by a Scania rigid tractor of the forwarder Stelzl.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.1 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Next to the long 40 ft. container, Herpa now premieres a modern chassis for 20 ft. containers. The superstructure, loaded with a container of the rental company Eurotainer is pulled by a Scania rigid tractor of the forwarder Stelzl.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.1 g |
| Release Date | March/April 2013 |