Scania R TL swapcontainer semitrailer "Lanfer"
Product number:
302401
Listprice:
29,50 €
The forwarder Lanfer Mineralöle und Spedition was established 90 years ago and is based in Meppen, near the Dutch border today. Over 600 own tank containers with over 400 rigid tractors are operated on a daily basis and Europe-wide
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lanfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.8 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Lanfer Mineralöle und Spedition was established 90 years ago and is based in Meppen, near the Dutch border today. Over 600 own tank containers with over 400 rigid tractors are operated on a daily basis and Europe-wide
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lanfer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.8 g |
| Release Date | July/August 2013 |