Scania R TL stake trailer "Kay Schultz"
Product number:
155809
Listprice:
28,50 €
The freight forwarder Kay Schultz has a small but fine fleet. The many fine decorative lines in silver color that decorate the tractor are particularly striking. Plenty of accessories made of chrome and a super -prepared interior are also part of the trucks of the freight forwarder from Eggebek near Flensburg, such as the particularly clean appearance of the trucks. Sure, that such a vehicle also serves as a model for a miniature in H0.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The freight forwarder Kay Schultz has a small but fine fleet. The many fine decorative lines in silver color that decorate the tractor are particularly striking. Plenty of accessories made of chrome and a super -prepared interior are also part of the trucks of the freight forwarder from Eggebek near Flensburg, such as the particularly clean appearance of the trucks. Sure, that such a vehicle also serves as a model for a miniature in H0.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82 g |
| Release Date | May/June 2009 |