Scania R TL silo semitrailer "Viinikka" (FIN)
Product number:
152808
Listprice:
22,50 €
The Viinikka Transportation Company, based in Finland, is specialized in silo transportation across Europe. The company operates mainly Scania and Volvo tractors. These unique and vivid trucks are often seen on German and Benelux roads.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Viinikka Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Viinikka Transportation Company, based in Finland, is specialized in silo transportation across Europe. The company operates mainly Scania and Volvo tractors. These unique and vivid trucks are often seen on German and Benelux roads.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Viinikka Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | September/October 2006 |