Scania R TL silo semitrailer "Dirnhofer"
Product number:
152259
Listprice:
22,50 €
The Dirnhofer Transportation Company is based in the Bavarian city Burglengenfeld. The company, specialized in silo-transports, uses this new Scania R Topline. The red tractor hauls a 60m3 silo semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Dirnhofer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Dirnhofer Transportation Company is based in the Bavarian city Burglengenfeld. The company, specialized in silo-transports, uses this new Scania R Topline. The red tractor hauls a 60m3 silo semitrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Dirnhofer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | May/June 2006 |