Scania R TL silo semitrailer "Bositra"
Product number:
152877
Listprice:
23,00 €
The Bositra Transportation Company, based in Borken, was founded in 1989 by Klaus Tenbrok.Bositra is specialized in silo transports for the food and non-food industry and operates more than 60 silo semitrailers across Europe. The main focus is in the Scandinavian countries.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bositra Borken |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red / brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bositra Transportation Company, based in Borken, was founded in 1989 by Klaus Tenbrok.Bositra is specialized in silo transports for the food and non-food industry and operates more than 60 silo semitrailers across Europe. The main focus is in the Scandinavian countries.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bositra Borken |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue / red / brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.6 g |
| Release Date | November/December 2006 |