Scania R TL silo container semitrailer "GE Simons" (NL)
Product number:
152273
Listprice:
22,50 €
The GE Simons Transportation Company, specialized in silo transports, is based in Hilvarenbeek in the Netherlands and has subsidiaries in Belgium and in Italy. Herpa releases this Scania R Topline, hauling a semitrailer loaded with a 40ft. Silo container, featuring all typical silo-details.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | GE Simons Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The GE Simons Transportation Company, specialized in silo transports, is based in Hilvarenbeek in the Netherlands and has subsidiaries in Belgium and in Italy. Herpa releases this Scania R Topline, hauling a semitrailer loaded with a 40ft. Silo container, featuring all typical silo-details.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | GE Simons Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83 g |
| Release Date | May/June 2006 |