Scania R TL semi low-boy semitrailer "Heavyteam" (A)
Product number:
157513
Listprice:
34,50 €
Heavyteam Spezialtransporte GmbH from Kufstein in Austria is specialized in heavy loads. Even the heaviest goods are no problem. Up to 48 tons can be transported with the three-axle Scania rigid tractor and the four-axle low-boy trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heavyteam |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Heavyteam Spezialtransporte GmbH from Kufstein in Austria is specialized in heavy loads. Even the heaviest goods are no problem. Up to 48 tons can be transported with the three-axle Scania rigid tractor and the four-axle low-boy trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heavyteam |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | September/October 2010 |