Scania R TL road train "Ristimaa Legends" (SF)
Product number:
156301
Listprice:
49,90 €
25 meters long, 60 tons of gross weight and 500 HP, these are the enormous parameters of the Scania R refrigerated box trailer of the Finnish forwarder Juha Ristimaa. The showtruck fan and forwarder calls call his newest colorfully designed monster “Ristimaa Legends” which is probably the longest and most beautiful vehicles ever realized by a European specialist. Only half a dozen trucks are in the company-owned fleet from the forwarding company from Lapua.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
25 meters long, 60 tons of gross weight and 500 HP, these are the enormous parameters of the Scania R refrigerated box trailer of the Finnish forwarder Juha Ristimaa. The showtruck fan and forwarder calls call his newest colorfully designed monster “Ristimaa Legends” which is probably the longest and most beautiful vehicles ever realized by a European specialist. Only half a dozen trucks are in the company-owned fleet from the forwarding company from Lapua.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 110 g |
| Release Date | January/February 2010 |