Scania R TL rigid tractor "Stelzl", PC
Product number:
110631
Listprice:
34,50 €
The Scania rigid tractor, originally operated by the owner Alexander Stelzl himself, is now released as one-time edition miniature model. The violet metallic vehicle features various airbrush motifs on both sides and is delivered in the high-quality Private Collectionshowcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.4 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Scania rigid tractor, originally operated by the owner Alexander Stelzl himself, is now released as one-time edition miniature model. The violet metallic vehicle features various airbrush motifs on both sides and is delivered in the high-quality Private Collectionshowcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.4 g |
| Release Date | July/August 2013 |