Scania R TL rigid tractor "Stelzl, Edition 8", PC
Product number:
110921
Listprice:
39,95 €
A Scania R ’09 Topline tractor painted byX-Act Michael Mierlein from Roth, Franconia, continues the extraordinary vehicle-series of Alex Stelzl. This painted tractor is available in the familiar Showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.3 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A Scania R ’09 Topline tractor painted byX-Act Michael Mierlein from Roth, Franconia, continues the extraordinary vehicle-series of Alex Stelzl. This painted tractor is available in the familiar Showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Violet metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.3 g |
| Release Date | September/October 2018 |