Scania R TL rigid tractor "Roland Graf", PC
Product number:
110709
Listprice:
36,50 €
The forwarder Roland Graf from Grabow in Mecklenburg-Vorpommern once again provided a prototype for an extraordinary rigid tractor. The one-time edition Herpa model required more than 20 print processes and is delivered in the familiar showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Roland Graf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.3 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Roland Graf from Grabow in Mecklenburg-Vorpommern once again provided a prototype for an extraordinary rigid tractor. The one-time edition Herpa model required more than 20 print processes and is delivered in the familiar showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Roland Graf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.3 g |
| Release Date | November/December 2014 |