Scania R TL rigid tractor "Power Eagle / Trio-Trans"
Product number:
110662
Listprice:
36,50 €
One of the junior directors of the forwarder Trio-Trans fulfilled his dream of a pretty Scania rigid tractor. Designed by Gerd Suchalla, the rigid tractor named “Power Eagle” is released as one-time edition miniature model in the Private Collection series.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.4 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One of the junior directors of the forwarder Trio-Trans fulfilled his dream of a pretty Scania rigid tractor. Designed by Gerd Suchalla, the rigid tractor named “Power Eagle” is released as one-time edition miniature model in the Private Collection series.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.4 g |
| Release Date | January/February 2014 |