Scania R TL rigid tractor "Monument", PC
Product number:
277037
Listprice:
25,13 €
After a certain mileage, even the nicest looking showtruck tractors have to be exchanged from the transportation companies. Almost at the same time as the “Koeln-Truck” (Cologne-truck) was the tractor of the monument truck exchanged.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Monuments |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Production date | 11/2005 |
| Limited quantity | 1500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a certain mileage, even the nicest looking showtruck tractors have to be exchanged from the transportation companies. Almost at the same time as the “Koeln-Truck” (Cologne-truck) was the tractor of the monument truck exchanged.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Monuments |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Production date | 11/2005 |
| Limited quantity | 1500 |