Scania R TL rigid tractor "Coles & Sons" (GB)
Product number:
110679
Listprice:
36,50 €
All over Europe, the transport company Coles & Sons, established in 1979, is well known for its nice rigid tractors. Herpa initially realized the forwarder’s latest vehicle, a Scania R `09 Topline rigid tractorin the well-known Private Collection showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Coles & Sons Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
All over Europe, the transport company Coles & Sons, established in 1979, is well known for its nice rigid tractors. Herpa initially realized the forwarder’s latest vehicle, a Scania R `09 Topline rigid tractorin the well-known Private Collection showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Coles & Sons Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | March/April 2014 |