Scania R TL rigid tractor "Argman"
Product number:
110556
Listprice:
34,50 €
In the Czech Holýšov near the border to Germany, the forwarding company Jan Argmann is based, which had this Scania Topline rigid tractor strikingly designed by Airbrush-Jankovsky. The entrepreneur himself often drives this Scania in Germany. The elaborately printed one-time edition model is produced with a lamp bar and is delivered in the well-known show case box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Argman |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the Czech Holýšov near the border to Germany, the forwarding company Jan Argmann is based, which had this Scania Topline rigid tractor strikingly designed by Airbrush-Jankovsky. The entrepreneur himself often drives this Scania in Germany. The elaborately printed one-time edition model is produced with a lamp bar and is delivered in the well-known show case box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Argman |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | November/December 2012 |