Scania R TL rigid tractor "50 Jahre Scania V8"
Product number:
310826
Listprice:
17,95 €
The 50th anniversary of the Scania V8 is the reason for a limited edition of four tractors of different generations, with black cab and golden logo. The classic Scania 141 will be joined by a Scania 143 Streamline, a Scania R ‘13 Topline, and the latest Scania CS 20.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.3 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The 50th anniversary of the Scania V8 is the reason for a limited edition of four tractors of different generations, with black cab and golden logo. The classic Scania 141 will be joined by a Scania 143 Streamline, a Scania R ‘13 Topline, and the latest Scania CS 20.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.3 g |
| Release Date | September/October 2019 |