Scania R TL rigid tractor 3-axle
Product number:
153713
Listprice:
11,50 €
After MAN and Mercedes, now a three-axle chassis variant of the Scania R with forward-stroke axle follows. The high topline driving cabin was mounted on the chassis ex works.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After MAN and Mercedes, now a three-axle chassis variant of the Scania R with forward-stroke axle follows. The high topline driving cabin was mounted on the chassis ex works.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.5 g |
| Release Date | September/October 2007 |