Scania R TL rigid tactor "Lados" (CZ)
Product number:
110396
Listprice:
29,50 €
The forwarder Lados from Zlin, in the Czech Republik has specialized in container transports. Part of the fleet is also the original of this model, a beautifully designed Scania V8 show-truck tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lados S.A. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Lados from Zlin, in the Czech Republik has specialized in container transports. Part of the fleet is also the original of this model, a beautifully designed Scania V8 show-truck tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lados S.A. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | July/August 2010 |