Scania R TL refrigerated semitrailer "Gellen"
Product number:
306324
Listprice:
39,95 €
For many years, the forwarder Gellen has been on tour with “Obst and Gemüse vom Niederrhein” (fruit and vegetables from the Lower Rhine). With this trailer, the company promotes its home base Straelen. The truck features chromed rims and chromed top lights.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gellen Speditions GmbH |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For many years, the forwarder Gellen has been on tour with “Obst and Gemüse vom Niederrhein” (fruit and vegetables from the Lower Rhine). With this trailer, the company promotes its home base Straelen. The truck features chromed rims and chromed top lights.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gellen Speditions GmbH |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | September/October 2016 |