Scania R TL refrigerated box trailer „K.A.J.“
Product number:
304221
Listprice:
39,50 €
The rather young company K.A.J. Transporte from Baunatal near Kassel is specializing in transporting refrigerated and bulk goods. Herpa promoting itself on one of the pallet boxes – even this advertising detail is realized accordingly on the model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | K.A.J Pero |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The rather young company K.A.J. Transporte from Baunatal near Kassel is specializing in transporting refrigerated and bulk goods. Herpa promoting itself on one of the pallet boxes – even this advertising detail is realized accordingly on the model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | K.A.J Pero |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | January/February 2015 |