Scania R TL refrigerated box trailer "Edward Gilder" (GB)
Product number:
156820
Listprice:
24,50 €
After a cattle carrier, we release the second model of the forwarder Edward Gilder from England. In 1995, the company was founded by Edward Gilder who operated a small 7.5 ton truck. The model features the original’s left steering since many trucks of Gilder’s fleet are operated on the European mainland.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Edward Gilder Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a cattle carrier, we release the second model of the forwarder Edward Gilder from England. In 1995, the company was founded by Edward Gilder who operated a small 7.5 ton truck. The model features the original’s left steering since many trucks of Gilder’s fleet are operated on the European mainland.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Edward Gilder Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | March/April 2010 |