Scania R TL refrigerated box trailer "Bayern Star III / Trio Trans"
Product number:
121453
Listprice:
59,00 €
For many years, Trio-Trans has been active in refrigerated transports and time and again operated a specially designed vehicle named "Bayern Star" in the past. This current Bayern Star III was elaborately decorated by Gerd Suchalla. This truck-highlight model is a one-time edition and released in the familiar showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 262.5 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For many years, Trio-Trans has been active in refrigerated transports and time and again operated a specially designed vehicle named "Bayern Star" in the past. This current Bayern Star III was elaborately decorated by Gerd Suchalla. This truck-highlight model is a one-time edition and released in the familiar showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 262.5 g |
| Release Date | May/June 2013 |