Scania R TL refrigerated box trailer "Alpha Blumen / Aloisius"
Product number:
304214
Listprice:
39,50 €
Walter Rosner was commissioned to decorate the new Scania rigid tractor of Armin Anbuhl with the Bavarian cult figure Aloisius of Ludwig Thoma. The elaborately decorated rigid tractor pulls a refrigerated trailer advertising Alpha Blumen from Landau / Isar.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alpha Blumen Aloisius |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.1 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Walter Rosner was commissioned to decorate the new Scania rigid tractor of Armin Anbuhl with the Bavarian cult figure Aloisius of Ludwig Thoma. The elaborately decorated rigid tractor pulls a refrigerated trailer advertising Alpha Blumen from Landau / Isar.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alpha Blumen Aloisius |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.1 g |
| Release Date | January/February 2015 |