Scania R TL refrigerated box semitrailer "TSU Bode"
Product number:
157407
Listprice:
26,50 €
The abbreviation „TSU Bode“ stands for Transport & Speditionsunternehmen Jens Bode. The company was founded in 2004. Today, Jens Bode owns a fleet of ten Scania semitrailer tractors as well as eight Schmitz deep-freeze trailers. Original is the blue refrigerated box semitrailer featuring a Scania ad.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Bode Petersen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The abbreviation „TSU Bode“ stands for Transport & Speditionsunternehmen Jens Bode. The company was founded in 2004. Today, Jens Bode owns a fleet of ten Scania semitrailer tractors as well as eight Schmitz deep-freeze trailers. Original is the blue refrigerated box semitrailer featuring a Scania ad.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Bode Petersen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2010 |