Scania R TL refrigerated box semitrailer "Trio-Trans/3M"
Product number:
121286
Listprice:
49,90 €
The Truck-Highlight of the month was once again designed by Rüdiger Fieber. Original is a Scania R04 refrigerated box semitrailer of the forwarder Trio-Trans from Friedberg in Bavaria.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 266 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Truck-Highlight of the month was once again designed by Rüdiger Fieber. Original is a Scania R04 refrigerated box semitrailer of the forwarder Trio-Trans from Friedberg in Bavaria.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 266 g |
| Release Date | July/August 2010 |