Scania R TL refrigerated box semitrailer "R.U.Route"
Product number:
121675
Listprice:
59,00 €
Radek Urban from the Czech Republic is an entrepreneur fulfilling a dream with this Scania Topline. The truck was painted by Lackkunst Niedergesäß from Cottbus. To authentically replicate the original, Herpa painted the model several times and made it a work of art with many printed details. The semitrailer is released in the high-quality Herpa showcase package.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | R.U.Route |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 253.3 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Radek Urban from the Czech Republic is an entrepreneur fulfilling a dream with this Scania Topline. The truck was painted by Lackkunst Niedergesäß from Cottbus. To authentically replicate the original, Herpa painted the model several times and made it a work of art with many printed details. The semitrailer is released in the high-quality Herpa showcase package.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | R.U.Route |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 253.3 g |
| Release Date | March/April 2016 |