Scania R TL refrigerated box semitrailer "MODO II" (PL)
Product number:
121064
Listprice:
49,90 €
The Polish forwarding company MoDo operates this elaborately designed show truck, which deals with famous comic figures. Single scenes were copied on the truck in many colorful pictures. Our model will also carry these colorful motifs and will be delivered as truck highlight including a driver’s figurine in a PC showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MoDo II Polen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 274 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Polish forwarding company MoDo operates this elaborately designed show truck, which deals with famous comic figures. Single scenes were copied on the truck in many colorful pictures. Our model will also carry these colorful motifs and will be delivered as truck highlight including a driver’s figurine in a PC showcase.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | MoDo II Polen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 274 g |
| Release Date | May/June 2008 |