Scania R TL refrigerated box semitrailer "Jens Bode"
Product number:
305112
Listprice:
49,50 €
The forwarder Jens Bode from Bützow south of Rostock is known for its extraordinary vehicles. Currently, the company commissioned a new Scania Streamline 6x2 with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Jens Bode from Bützow south of Rostock is known for its extraordinary vehicles. Currently, the company commissioned a new Scania Streamline 6x2 with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | September/October 2015 |