Scania R TL refrigerated box semitrailer "Bastrans" (NL)
Product number:
156356
Listprice:
24,50 €
Bastrans, a forwarder from the Dutch Rijinsburg operates very flashy tractors from the Scania brand. The vehicles are all nicely designed and usually three-axles with pusher axle. The Herpa H0 model will feature the same.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bastrans Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bastrans, a forwarder from the Dutch Rijinsburg operates very flashy tractors from the Scania brand. The vehicles are all nicely designed and usually three-axles with pusher axle. The Herpa H0 model will feature the same.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bastrans Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |