Scania R TL refrigerated box semitrailer "Alexandre Chevalier" (F)
Product number:
301602
Listprice:
39,50 €
In 2005, a show truck of the forwarder Alexandre Chevalier, item number 120654, enhanced the Herpa assortment. The company now had a Scanie appealingly designed, which was realized as a one-time edition miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alexandre Chevalier Frankreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2005, a show truck of the forwarder Alexandre Chevalier, item number 120654, enhanced the Herpa assortment. The company now had a Scanie appealingly designed, which was realized as a one-time edition miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alexandre Chevalier Frankreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | November/December 2012 |