Scania R TL refrigeated box semitrailer "Jens Bode"
Product number:
156455
Listprice:
26,50 €
With these novelties, we will release another model of the rather young forwarder Bode, which was founded in 2004. With a semitrailer tractor and a curtain canvas trailer, the first freights were taken on. Already six months later, Jens Bode exchanged the curtain canvas trailer for a refrigerated trailer and soon after purchased a second one. Currently, the start-up entrepreneur operates ten Scania semitrailers as well as eight freezing trailers. 15 employees work for the family-owned company from Tarnow near Rostock. The model features a small but nice mold novelty: The light box in front above the windshield.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With these novelties, we will release another model of the rather young forwarder Bode, which was founded in 2004. With a semitrailer tractor and a curtain canvas trailer, the first freights were taken on. Already six months later, Jens Bode exchanged the curtain canvas trailer for a refrigerated trailer and soon after purchased a second one. Currently, the start-up entrepreneur operates ten Scania semitrailers as well as eight freezing trailers. 15 employees work for the family-owned company from Tarnow near Rostock. The model features a small but nice mold novelty: The light box in front above the windshield.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |