Scania R TL low boy semitrailer "Schiller"
Product number:
302197
Listprice:
32,50 €
In the county Oberhavel in Brandenburg, the municipality Löwenberger Land is located, where Schiller Transporte is based. Original of this model is a Scania R 09 Topline with a three-axle semiflatbed.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schiller |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.3 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the county Oberhavel in Brandenburg, the municipality Löwenberger Land is located, where Schiller Transporte is based. Original of this model is a Scania R 09 Topline with a three-axle semiflatbed.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schiller |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.3 g |
| Release Date | May/June 2013 |