Scania R TL Kühlkoffer-Sattelzug "Trio-Trans Power Eagle"
Product number:
121965
Listprice:
59,95 €
The shipping company Trio-Trans from the Bavarian town of Friedberg has had a suitable trailer painted for the already well-known tractor “Power Eagle”, and made small changes to the tractor. This truck highlight is also uniquely produced by Herpa, and comes in a PC display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255.2 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The shipping company Trio-Trans from the Bavarian town of Friedberg has had a suitable trailer painted for the already well-known tractor “Power Eagle”, and made small changes to the tractor. This truck highlight is also uniquely produced by Herpa, and comes in a PC display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Trio-Trans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255.2 g |
| Release Date | May/June 2019 |