Scania R TL jumbo curtain canvas semi truck "Toten Transport" (S)
Product number:
155427
Listprice:
26,50 €
The carrier Toten Transport from Sweden is a medium-sized family enterprise. The miniature model, realized from Herpa features the original’s three-axle refrigerated trailer which is operated in Western Europe.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Toten Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The carrier Toten Transport from Sweden is a medium-sized family enterprise. The miniature model, realized from Herpa features the original’s three-axle refrigerated trailer which is operated in Western Europe.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Toten Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | January/February 2009 |