Scania R TL jumbo canvas semitrailer "Hoevelmann"
Product number:
153294
Listprice:
23,00 €
Hövelmann & Böckenholt was founded in 1905 in Duisburg-Walsum and from 1971 on, the normal canvas cover trucks and semitrailers were subsequently replaced by special vehicles. This model will have the new Scania 3-axle-trailer with tandem axle and a four-axle Meusburger trailer on top.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hövelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hövelmann & Böckenholt was founded in 1905 in Duisburg-Walsum and from 1971 on, the normal canvas cover trucks and semitrailers were subsequently replaced by special vehicles. This model will have the new Scania 3-axle-trailer with tandem axle and a four-axle Meusburger trailer on top.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hövelmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2007 |